Sharingan Forum
Bun venit !
Pentru a putea raspunde la subiecte,va rugam sa va inregistrati !!
Membrii inregistrati nu vad reclamele.

Atentie ! Nu folositi Internet Explorer,pot aparea erori de afisare.
Va dorim sedere placuta pe forum

| Stiri IT si din Gaming |

Cautam OWNER ! Daca te consideri potrivit pentru a administra acest forum,contacteaza-ne! Da click aici! si trimite-ne un mesaj !

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Suport tehnic Windows 7 la data de Mier Mai 19, 2010 11:19 am

Irynel

Incepator
Incepator
Cu ocazia adaugarii noilor sectiuni printre care si siteme de operare - inaugurez:

Suport Tehnic pentru Windows 7.

Pentru o colaborare cat mai eficienta va recomand sa cititi acest articol IN INTREGIME;

Deoarece o data cu finalizarea SO Windows 7 foarte multi posesori de PC-uri l-au ,adoptat, si
odata cu inceperea ultilizarii acestui SO au intervenit si o serie de probleme cu privire la Programe, Drivere, Jocuri si, de ce nu si cu functionarea/rularea in conditii optime ale acestui SO Windows 7 creat in 2009 de catre Microsoft.

Necesitatea acestei pagini este data de faptul ca in afara de solutiile pe care pot sa le ofer in aceasta sectiune , sunt numeroase persoane ce au nevoie de rezolvari pentru o problema particulara, de o amploare mai scazuta. Aceste intreabari isi vor gasi raspunsul in comentariile de mai jos. In acest fel puteti folosi "raspuns rapid" pentru ca intrebarile si raspunsurile sa fie grupate, iar un vizitator al forumului sa poata gasi mai usor solutia la problema avuta.
Pentru un randament mai bun, ca sa nu ne “racim tastele degeaba”, am sa va rog sa pastrati niste mici reguli de protocol (nu uitati nici de Regulament).:

1. Fiti intodeauna expliciti in ce situatie a aparut fenomenul/problema.

2. Dati detalii tehnice de genul:

- versiune de windows,

- specificatii hardware dupa caz,

- versiunile driverelor si/sau ale programelor in cauza,

- tipuri de programe de ,tweaking, (optimizare) folosite,

- nu in ultimul rand problema intampinata.

Lipsa acestor “mici” detalii, dar foarte importante, nu ne face decat sa presupunem tot felul de situatii, si sa bajbaim prin multitudinea de rezolvari posibile. Chiar daca nu cunoasteti tot felul de “termeni” tehnici, nu va sfiiti, si explicati cum credeti mai bine stiuatia la care doriti rezolvare, intrebati cum puteti afla mai multe lucruri despre calculatorul si windowsul pe care-l folositi, atunci cand credeti ca nu aveti destule informatii despre ele, sau cand (noi….) intrebam mai multe detalii pentru a clarifica anumite aspecte.

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: Suport tehnic Windows 7 la data de Joi Iun 17, 2010 4:57 pm

Cipi

Membru activ
Membru activ
Eu de cand am Windows 7 primesc in disperare bluescreen error !!! (cam o data la o ora/doua).
Win7 Build 7600 (Unregistered)
Procesor: Intel Dual-Core E5400 2.7Ghz
RAM: 4GB (usable doar 3gb nush dc ...)
System type: 32-bit
Placa Video: Nvidia GeForce 8400 512 MB

Vezi profilul utilizatorului https://www.youtube.com/alexpoker13

3 Re: Suport tehnic Windows 7 la data de Joi Iun 17, 2010 5:00 pm

Usable doar 3 GB pentru sistemul de operare este pe 32 biti(x86).Pentru 4 gb sau mai mult,folosesti sisteme de operare pe 64 biti.Cat pentru BSOD,afla codul de eroare al BSOD-ului.

Vezi profilul utilizatorului http://www.sharinganforum.com

4 Re: Suport tehnic Windows 7 la data de Joi Iun 17, 2010 5:07 pm

Irynel

Incepator
Incepator
Poate fi si de la conexiuni gen punte intre hdd si placa de baza, desi pe SATA nu ar fi probleme, pe XP aveam problema cu bluescreen error.

5 Re: Suport tehnic Windows 7 la data de Joi Iun 17, 2010 5:10 pm

Cipi

Membru activ
Membru activ
Problem signature:
Problem Event Name: BlueScreen
OS Version: 6.1.7600.2.0.0.256.1
Locale ID: 1048

Additional information about the problem:
BCCode: c7
BCP1: 00000003
BCP2: 867045B8
BCP3: 000006A0
BCP4: 00000002
OS Version: 6_1_7600
Service Pack: 0_0
Product: 256_1
Daca va ajuta cu ceva ... am luat eroarea acum 5 min

6 Re: Suport tehnic Windows 7 la data de Joi Iun 17, 2010 7:01 pm

Irynel

Incepator
Incepator
Daca ai video onboad pe placa de baza, sau alta placa video poti incerca fara aceasta, mai poti sa incerci fara unitatea optica sa vezi daca persista eroarea, cablul de conectare intre placa de baza si hdd, asigura-te ca jumperu la hdd e pe prymary(master) si unitatea optica pe secundary, windows 7 cere sa fie spatiu liber pe hdd/partitia unde e instalat de la 30 gb pentru o functionare optima. intra si in bios, alege setari default, salvezi si iesi.

7 Re: Suport tehnic Windows 7 la data de Vin Iun 18, 2010 8:14 am

Cipi

Membru activ
Membru activ
Irynel a scris:Daca ai video onboad pe placa de baza, sau alta placa video poti incerca fara aceasta, mai poti sa incerci fara unitatea optica sa vezi daca persista eroarea, cablul de conectare intre placa de baza si hdd, asigura-te ca jumperu la hdd e pe prymary(master) si unitatea optica pe secundary, windows 7 cere sa fie spatiu liber pe hdd/partitia unde e instalat de la 30 gb pentru o functionare optima. intra si in bios, alege setari default, salvezi si iesi.

Ok ... in primul rand nu e de la placa video (am incercat si degeaba), cat despre cablurile din pc nu ma bag pentru ca este inca in garantie, spatiu liber pe hdd am numai 6gb in partitia cu win7 (30gb are toata partitia fiindca m-am gandit ca nu o sa am nevoie de mai mult).
Deci .... ? (app mai nou s-a schimbat codu la error 1a Code)

8 Re: Suport tehnic Windows 7 la data de Vin Iun 18, 2010 8:58 am

Irynel

Incepator
Incepator
Am inteles, e in garantie, ca sa te lamuresti mai detaliat de cerintele de sitem pentru windows 7 verifica-l cu Windows 7 Upgrade Advisor, intra AICI instalezi aplicatia si aflii toate detaliile necesare, oricum iti trebuie un hdd cu capacitatea memoriei mai mare.

9 Re: Suport tehnic Windows 7 la data de Vin Iun 18, 2010 9:37 am

Cipi

Membru activ
Membru activ
Ok am instalat programul si imi spune ca am nevoie de cel putin 16 gb spatiu pe partitie (asta fiind singura problema dupa cum spune programul) ... concluzie: custom instalation on another had disk. Voi incerca asta si revin cu date maine sau asta-seara (apropo doar patitia "c" are 30gb ... hdd meu total e de 620 gb asa ca spatiu nu e o problema).
P.S.: Daca mai aveti si alte sfaturi ... postati.

10 Re: Suport tehnic Windows 7 la data de Vin Iun 18, 2010 9:57 am

Irynel

Incepator
Incepator
Poti micsora spatiul de pe alta partitie, apoi maresti spatiu la partitia c:\, cu disk management al windows-ului.

11 Re: Suport tehnic Windows 7 la data de Vin Iun 18, 2010 6:08 pm

Cipi

Membru activ
Membru activ
Irynel a scris:Poti micsora spatiul de pe alta partitie, apoi maresti spatiu la partitia c:\, cu disk management al windows-ului.

De micsorat merge dar nu pot adauga decat la aceiasi partitie ... de ex daca sterg 30 gb din partitia "D" nu pot adauga cei 30 de gb la partitia "C" ... pot eventual sa ii pun la loc in parititia d ori sa mai fac o partitie ... help ?

12 Re: Suport tehnic Windows 7 la data de Vin Iun 18, 2010 7:03 pm

Irynel

Incepator
Incepator
Daca nu mai ai alte partitii in afara de C si D, mai intai micsorezi partitia D, creezi alta partitie care va fi E, apoi copiezi/muti tot ce ai in D in noua partitie E. Apoi stergi partitia D si asa poti mari partitia cu OS -adica C.

13 Re: Suport tehnic Windows 7 la data de Sam Iun 19, 2010 3:46 pm

Cipi

Membru activ
Membru activ
Ok .. tot nu merge treaba ... daca e poti sa imi dai id tau ? (prin MesajPrivat)

14 Re: Suport tehnic Windows 7 la data de Sam Iun 19, 2010 5:08 pm

Irynel

Incepator
Incepator
Problema rezolvata, prin team viever cu Cipi, pentru restu: nu creati partitii extinse.

PS: -Postati cu incredere orice problema referitoare la windows 7.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

•  

Google bot last visit powered by PrMania.Net

Creati un forum | © PunBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Blogratuit.ro