Sharingan Forum
Bun venit !
Pentru a putea raspunde la subiecte,va rugam sa va inregistrati !!
Membrii inregistrati nu vad reclamele.

Atentie ! Nu folositi Internet Explorer,pot aparea erori de afisare.
Va dorim sedere placuta pe forum

| Stiri IT si din Gaming |

Cautam OWNER ! Daca te consideri potrivit pentru a administra acest forum,contacteaza-ne! Da click aici! si trimite-ne un mesaj !

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 finali, ohmi, si alte dastea la data de Lun Ian 04, 2010 5:26 pm

Tristan

Incepator
Incepator
sincer nu am stiut ce titlu sa ii dau dar ma bucur ca in sfarsit pot sa postez undeva cu toate ca nu ma astept la cine stie ce raspuns

DECI am un amplificator care are niste finali care scot 100 de w reali RMS si scoate astia 100 de w pe 6-16 ohmi asta este raza finalilor acum eu am pus in paralel 2 boxe de 6 ohmi pe un final iar pe celalalt final am conectat o boxa de 250 rms de 4 ohmi intrebarea mea este cam cat vor rezista finalii sa stiu si eu asa... cineva mi-a zis ca o zi 2 alcineva ca o ora si tot asa dar ele sunt conectate de vr-o luna si ceva Very Happy

DECI rog seriozitate nu incepei cu chiestii de genu da-i la maxim si vezi daca iese fum
pune-le corect si nu se mai intampla nimic si alte dastea raspunde-ti la intrebare si atat DACA NU STII CU CE SE MANANCA NU TE BAGA Very Happy

Vezi profilul utilizatorului

2 Re: finali, ohmi, si alte dastea la data de Lun Ian 04, 2010 5:58 pm

Cand spui
Tristan a scris: nu ma astept la cine stie ce raspuns
jignesti membrii forumului,dar sa trecem peste asta.

Nu ai precizat ce putere are a doua boxa,dar din ce stiu eu daca puterea celei de-a 2 boxe este egala cu prima nu ar trebui sa fie probleme atat timp cat nu sunt folosite la puterea maxima(90% ar fi o limita)

Vezi profilul utilizatorului http://www.sharinganforum.com

3 Re: finali, ohmi, si alte dastea la data de Mar Ian 05, 2010 8:47 am

Tristan

Incepator
Incepator
deci boxele care sunt in paralel scot aman2 cate 100 de w rms sunt exact ce este recomandat de producator pt acel amplificator iar cealalta boxa este de 250 w RMS dar problema este ca este pe 4 ohmi iar celelalte pe 6 ohmi si amplificatorul scrie pe el ca are raza de la 6 la 16 Very Happy si vreau sa stiu cat rezista finalii si faza cu limita de volum chiar crezi ca 90 la suta??? totusi mi se pare destul de mult daca ridic volumul mai mult de jumate si ajung la trei sferturi nu poti sta in camera tremura geamu Very Happy si facem cam urat Very Happy mama Very Happy oricum ms de raspuns si te mai intreb odata sigur 90 la suta??? alti ziceau sa nu ridic mai mult de 15 la suta volumul Very Happy

4 Re: finali, ohmi, si alte dastea la data de Mar Ian 05, 2010 4:04 pm

Kramer

Incepator
Incepator
Hmm,sa vedem.Nu cred ca o sa se arda prea curand,pentru ca:boxa suportand maxim 4 ohmi iar finalii fiind de 6 ohmi nu ar trebuie sa faca pagube prea curand datorita plajei de reglare(care probabil este 1-2 ohmi),asta inseamna +- 1-2 ohmi adaugati la cei 4.Iar despre cat de tare sa fie volumul se poate afla printr-un calcul destul de simplu,pentru ca atunci cand se creste volumul se creste implicit tensiunea care influenteaza rezistenta finalilor.

5 Re: finali, ohmi, si alte dastea la data de Mar Ian 05, 2010 7:00 pm

Tristan

Incepator
Incepator
ok baiati m-am lamurit multumesc mult de tot se poate inchide

6 Re: finali, ohmi, si alte dastea la data de Mar Ian 05, 2010 7:45 pm

Rezolvat,closed.

Vezi profilul utilizatorului http://www.sharinganforum.com

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

•  

Google bot last visit powered by PrMania.Net

Forumgratuit.ro | © PunBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti un blog