Instalare Windows de pe stick | Sharingan Forum
Sharingan Forum
Bun venit !
Pentru a putea raspunde la subiecte,va rugam sa va inregistrati !!
Membrii inregistrati nu vad reclamele.

Atentie ! Nu folositi Internet Explorer,pot aparea erori de afisare.
Va dorim sedere placuta pe forum

| Stiri IT si din Gaming |

Cautam OWNER ! Daca te consideri potrivit pentru a administra acest forum,contacteaza-ne! Da click aici! si trimite-ne un mesaj !

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Instalare Windows de pe stick la data de Vin Ian 01, 2010 1:02 pm

Datorita capacitatilor mari ale Stickurilor USB din ziua de azi,multa lume ar vrea sa instaleze Windows de pe USB stick,mai exact Windows XP.

Pentru ca in mod normal nu se poate face asa ceva,aveti nevoie de un program numit USB multiboot 10.Pentru instalare aveti mai jos pasii de lucru.Cat de repede se instaleaza Windows-ul,depinde de cat de performant este stickul.

Pentru asta,trebuie sa aveti Windows XP pe Cd/Dvd,plus o placa de baza care suporta bootare de pe Removable Drive.

1 ) Download-ati USB Multiboot 10,de AICI

2 ) Dupa ce l-ati descarcat,rulati USB_MultiBoot_10.cmd.Va va aparea o fereastra ca cea de mai jos.Apasati orice tasta.

3 ) Apare un meniu pentru Format,din care se poate alege o optiune din 3,cu butoanele "P" "H" si "N"

P = Fat Format 2 gb(dar asta nu inseamna ca nu merge si la Stick-uri de 2 sau 4 sau mai multi Gb)

H = Hp Usb Format,special pentru Stick-uri Hp.

N = No format. Nu avem nevoie de asa ceva.
Se alege P si se da Enter,dupa care se alege YES.

4 ) Apare urmatoarea fereastra,alegeti din lista Stick-ul USB,bifati Quick Format si dati Start,dupa care YES.

5 ) Va va aparea un mesaj "You are about to format a Disk",dati YES,iar formatarea va fi gata.

6 ) Introduceti CD/DVD-ul cu Windows.Cand este gata,vi se va cere sa introduceti optiunea dorita(1,2 sau 3).Alegem 1 pentru a arata calea catre CD/DVD-ul cu Windows.

7 ) Selectati in ferestra care va apare Cd-ul cu Windows.Dupa asta vor aparea mai multe mesaje de notificare,la care dati YES.Cand este gata,tastati 2 in fereastra de Dos.

8 )Va apare imaginea de mai jos,in care trebuie sa selectati Stick-ul USB pe care se vor copia fisierele.Dupa ce dati Ok,tastati 3 in fereastra de Dos si apasati Enter.Acum incepe copierea.

9 ) Apare un mesaj care cere confirmarea,la care dati YES.

10 ) Cand este gata,aveti Windows Xp pe Stick.

ACUM INSTALAREA SISTEMULUI PROPRIU-ZIS.
Se alege in mod normal ordinea de bootare si se pune Removable Drive prima.Dupa care se instaleaza sistemul.

* Este posibil ca atunci cand trebuie sa formatati HDD-ul(C:/),stick-ul USB va aparea cu denumirea C.Pentru a rezolva asta,stergeti partitiile si recreati-le.Aveti grija sa nu stergeti Stick-ul USB.

Imagini Msdesign.ro

Ultima editare efectuata de catre [H]OUSE in Mier Apr 07, 2010 10:49 am, editata de 1 ori

Vezi profilul utilizatorului http://www.sharinganforum.com

2 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Vin Ian 01, 2010 5:12 pm

Deea19

Membru activ
Membru activ
Super tutorial,bine structurat ca de obicei. Cool

Vezi profilul utilizatorului

3 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Vin Ian 01, 2010 5:48 pm

Raluca_RBD

Incepator
Incepator
Se poate instala si Vista in felul asta? Hinata

4 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Vin Ian 01, 2010 5:58 pm

Daca ai un stick destul de mare,banuiesc ca da.

5 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Dum Ian 03, 2010 6:22 pm

Blonda

Incepator
Incepator
kakashi07 a scris:Daca ai un stick destul de mare,banuiesc ca da.

Sunt singura care se gandeste la altceva cand citeste asta? Razz

6 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Lun Ian 04, 2010 12:32 pm

Konan ♥♥♥

Moderator general
Moderator general
Blonda a scris:
kakashi07 a scris:Daca ai un stick destul de mare,banuiesc ca da.

Sunt singura care se gandeste la altceva cand citeste asta? Razz

Nu,nu esti singura Love Suna un pic ciudat,dar sa ramanem la subiect.

7 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Mar Ian 05, 2010 2:08 pm

Madara

Membru activ
Membru activ
Daca am card reader merge la fel nu?

8 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Joi Ian 07, 2010 3:12 pm

Cristinaaa

Incepator
Incepator
eee,nu va mai ganditi la altceva.E vorba despre un stick usb nu altceva Embarassed

9 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Mar Ian 19, 2010 4:28 pm

Vizitato

Vizitator
la W7 se face la fel?

10 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Mar Ian 19, 2010 5:53 pm

Vizitato

Vizitator
foarte bun tutorialul.Nota 10. Very Happy

11 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Mar Ian 19, 2010 6:14 pm

Konan ♥♥♥

Moderator general
Moderator general
KakashiSenpai a scris:la W7 se face la fel?

Programul nu a fost testat cu Windows 7.Folositi pe propria raspundere.

12 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Mier Mar 24, 2010 4:49 pm

Raluca_RBD

Incepator
Incepator
Nu se poate intampla mare lucru,in cel mai rau caz,nu se instaleaza bine windowsul

13 da funnctioneza cu orice windows la data de Mar Apr 20, 2010 5:00 pm

floryyn

In trecere
In trecere
dar nu incercati cu porcarii: petousb, multiboot - nu merge. doar cu ultraiso dar numai din win7 pt 7 sau vista. pt xp - se poate numai asa: pe stickul pe care l-ati facut boot cu ultra iso creati un dosar si in el copiati xp-ul din cd , sau unde il aveti. Inalt dosar copiati totalcommander gata instalat si tineti minte numele dosar si cmd.exe. - restart pc pe care doriti instalare xp - mai intai in bios si treceti usb fist device boot, la usb legacy enabled salvati si exit bios(sticul usb boot sa fie in pc) va aparea instalerul vista si dati repair your computer - dupa un timp apare o lista - alegeti cmd si scrieti calea unitatii usb cu acesta intrati in stick usb si in dosaru cu xp>i386>winnt.exe il deschideti si acolo va arata instructiuni. alte nelamuriri

14 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Mier Mai 05, 2010 11:08 am

Blonda

Incepator
Incepator
Eu nu am optiunea la bootare Removable Drive.Ce pot face?

15 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Mier Mai 05, 2010 4:20 pm

floryyn

In trecere
In trecere
vezi ca in bios e removable drive, mai exact la setup usb

in bios trebuie sa gasesti usb legacy - dai enable, salvezi si iesi Very Happy

in orice placa de baza e asa ceva, dar stickul usb l-ai facut activ cu disk part?

Ultima editare efectuata de catre floryyn in Mier Mai 05, 2010 4:53 pm, editata de 1 ori

16 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Mier Mai 05, 2010 4:50 pm

Tom

Incepator
Incepator

Da,dar e posibil chiar sa nu aiba in bios optiunea aia.Ma gandesc ca s-a uitat inainte.Daca placa de baza e mai veche,e posibil sa nu aiba optiunea de bootare de pe stick.

Ar trebui facut un update de bios ,dar este riscant pentru cineva fara experienta.

17 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Mier Mai 05, 2010 5:05 pm

floryyn

In trecere
In trecere
numai ultra iso face usb-ul bootabil

Mesaj 2:Spui ca merge cu ce a specificat aministratorul. ok, ai incercat? eu da si nu a functionat decat ultraiso - cu orice windows ia incearca-l si mai vedem

Mesaj 3:ei, nu fi fricoasa ia ultraiso si incearca si vezi ca asa e

Mesaj 4:
Tom a scris:

Da,dar e posibil chiar sa nu aiba in bios optiunea aia.Ma gandesc ca s-a uitat inainte.Daca placa de baza e mai veche,e posibil sa nu aiba optiunea de bootare de pe stick.

Ar trebui facut un update de bios ,dar este riscant pentru cineva fara experienta.

daca stii ce placa baza ai, te duci pe site-ul ei iei biosu nou si utilitarul - da daca ai disketa

Mesaj 5:
Blonda a scris:Eu nu am optiunea la bootare Removable Drive.Ce pot face?

poti sa-mi spui ce placa de baza si ce bios ai, cu everst ultimate vezi astea Very Happy

Warn 25%.Nu vrei sa te conformezi,asta e.

18 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Mier Mai 05, 2010 10:08 pm

floryyn

In trecere
In trecere
eu am vrut sa spun ca uiso e bun, imi luati puncte ia sa-mi aratati sa-mi sterg contul aum

19 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Joi Mai 06, 2010 10:47 am

hannah

V.I.P
V.I.P
Daca ti se pare asa dificil sa respecti o regula(pe care toata lumea o respecta),atunci poti sa nu mai intri deloc.

20 Scuze, nu cunosc regulamentul bine la data de Joi Mai 06, 2010 10:51 am

floryyn

In trecere
In trecere
Cum procedez sa raspund la ce scriu altii? chiar nu stiu mai exact thank you.

Mda... sper ca nu mai gresesc: cand a aparut window7 release candidate l-am luat si eu de la microsoft. bun - apoi noua care am procedat asa - microsoft ne-a oferit la un an dupa sa descarcam versiunea finala win 7 ultimate - asta il am. numai ca dupa un timp ne-a inserat in casuta postala product key-ul dar dupa 15 zile l-au retras. nestiind l-am scapat printre maini. altu nu mai pot avea vad. dar asa invatam.

Ultima editare efectuata de catre floryyn in Joi Mai 06, 2010 11:12 am, editata de 1 ori

21 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Joi Mai 06, 2010 11:05 am

Daca ai postat un mesaj intr-un topic,dar ti-ai amintit ca mai ai ceva de zis,foloseste butonul EDIT si adauga ce vrei in mesajul dinainte.Asta daca nu au trecut 3 ore de la primul mesaj.Daca au trecut 3 ore de cand ai postat,poti posta un alt mesaj.

DAR,daca dupa primul mesaj a mai postat cineva,ca sa ii raspunzi poti posta un alt mesaj,fara sa il editezi pe primul.

Mai pe scurt,nu poti posta 2 sau mai multe mesaje unul dupa altul daca nu au trecut 3 ore intre ele,sau daca altcineva nu a mai raspuns dupa tine.

22 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Lun Mai 10, 2010 8:41 am

stavro

In trecere
In trecere
Super tutorial, e pentru XP, cei interesati pentru windows 7 va trebuie Windows7-USB-DVD-tool, cu nero sau alt program faceti copie dvd cu windows 7 si apoi deschideti Windows7-USB-DVD tool selectati catre fisierul iso facut anterior si alegeti stick-ul usb.

Pentru windows Vista este necesar UltraIso9. Acesta ruleaza din Vista si 7 si e compatibil cu ambele ca pregatire a unitatii usb -recomand stick de 4gb.

Deja Microsoft vor sa creeze Windows pe stick, mai multe nu stiu.

23 Re: Instalare Windows de pe stick la data de Joi Mai 13, 2010 4:59 pm

Irynel

Incepator
Incepator
Nu inteleg de ce XP pe langa ca e vechi e cel mai complicat. Si eu am tot Win. 7 si tot cu Usb dvd tool am reusit (windows 7). Era timpul ca xp sa treaca in varsta a 3-a, si la divere sta prost, nu mai pun ca , cu un cd cu XP original am stricat un hdd Seagate 160 gb in plus nu are diver pentru SATA, asa ca nu merita efoert ca nici XP nu depune. Nu tu Aereo hai sa zic ca , la vremea lui era bun. Din pacate windows 7 e greu accesibil pentru noi = pretul. Dar il merita.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

•  

Google bot last visit powered by PrMania.Net

Creeaza un forum | Jocuri | Tir | © PunBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Poti avea un blog gratuit